Aktualności
ZAPRASZA

27 października 2018 roku
na
SOBOTĘ Z PSYCHOANALIZĄ

W programie:
 • o godz.12:30 seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA
Przedmiotem naszych rozważań będzie powieść Juliana Barnes'a "Poczucie kresu".

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność wpłat! Nr konta: PKO BP
29 1440 1231 0000 0000 1546 1977
  Koszt udziału w seminarium to 70 zł.

Dyskusję prowadzić będą p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.

Seminarium odbędzie się w Pałacu Biedermanna ul.Franciszkańska 1/5.
 • o godz. 17:00 spotkanie z cyklu PSYCHOANALIZA I FILM. Wspólnie obejrzymy film "Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka" (2017) reż. Jakub Mikurda. Link do artykułu o filmie poniżej:

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
 Projekcja odbędzie się w sali kinowej Rektoratu Łódzkiej Szkoły Filmowej ul.Targowa 61/63
Wstęp wolny
 Cykle tematyczne realizowane są przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.


Osoby które chciałyby wesprzeć działalność Inkubatora Psychoanalitycznego proszone są o dokonywanie wpłat na konto naszego Stowarzyszenia  
z dopiskiem "na cele statutowe".
Umożliwi nam to regularne organizowanie projekcji filmowych ramach projektów "Psychoanaliza i społeczeństwo", "Psychoanaliza i film” i "Psychoanaliza i opera"

Stowarzyszenie Łódzki Inkubator Psychoanalityczny 
PKO BP
29 1440 1231 0000 0000 1546 1977
ARCHIWUM

Cykl PSYCHOANALIZA I FILM jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Projekcje odbywają się w budynku Rektoratu tej uczelni. 
Cykl PSYCHOANALIZA I LITERATURA realizujemy przy współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.


2018


2 czerwca 2018
 • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA
Przedmiotem naszych rozważań była powieść Elizabeth Strout "Mam na imię Lucy".
Dyskusję prowadziła p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. 
Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.
 • o spotkanie z cyklu PSYCHOANALIZA I FILM . Wspólnie obejrzeliśmy film "Toni Erdmann" ( 2016 ) reż. Maren Ade. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
 Cykl ten realizowany jest przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.

 12 maja 2018
 • wykład pt. „Zawiedzione zaufanie.Terapia osób dorosłych z doświadczeniem przemocy seksualnej w dzieciństwie” poprowadziła pani profesor dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
 • w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I OPERA obejrzeliśmy "Jolantę", ostatnią operę Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, nagranie zostało dokonane w Metropolitan Opera. Po odbyła się dyskusja z udziałem pani profesor dr hab.n.med. Katarzyny Prot-Klinger oraz pana Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa i publiczności.
fotografie: Anna Szulc-Walczak
 
Cykle tematyczne realizowane są przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.


28 kwietnia 2018
  • wykład pt. „Penis, łono i przestrzeń psychiczna” poprowadził p. Wojciech Hańbowski - psychoanalityk szkoleniowy oraz psychoanalityk dzieci i młodzieży w Polskim Towarzystwie Psychoanalitycznym, członek i superwizor Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im.Hanny Segal (ISPHS).
 • w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM obejrzeliśmy film "Django" (2012) reż.Q.Tarantino. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p.Wojciecha Hańbowskiego, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa

Cykle tematyczne realizowane są przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.

14 kwietnia 2018

 • wykład „Intersubiektywność - inna perspektywa w myśleniu psychoanalitycznym” poprowadziła pani Anna Mączyńska-Adamczyk, psychoanalityczka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, psychoterapeutka psychoanalityczna i superwizorka PTPP.
 • psychoanalityczne spojrzenie na sztukę teatralną - filmowa wersja spektaklu "Między nami dobrze jest" (2014) opartego na sztuce Doroty Masłowskiej, w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
Dyskusję po projekcji prowadzili: nasz gość, p. Anna Mączyńska-Adamczyk, psychoanalityczka PTPA, terapeutka psychoanalityczna oraz superwizorka PTPP, p. Jakub Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz publiczność.


 fotografie: Anna Szulc-Walczak

24 marca 2018

 • projekcja filmu "Człowiek" (2015) reż. Yann Arthus-Bertrand w ramach cyklu "PSYCHOANALIZA I SPOŁECZEŃSTWO" 
Dyskusję publiczności moderowali analitycy grupowi
i psychoterapeuci psychoanalityczni
p. Wioletta Banasik-Klimczak i p. Rafał Pniewski.fotografie: Karolina Gołuchowska (dziękujemy!) 

20 stycznia 2018


 • wykład Danuty Golec pt.Lustro, w które nie można zajrzeć. O wczesnych fazach rozwoju wg Winnicotta i opowiadaniach Ingeborg Bachmann".  


 • projekcja filmu „Wstyd”(2011) reż.Steve McQueen i dyskusja z udziałem D.Golec i K.Mikurdy.
Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy 
ze Szkołą Filmową w Łodzi.
fotografie: Anna Szulc-Walczak
 
2017 

9 grudnia 2017
spotkanie otwierające nowy cykl
PSYCHOANALIZA I SPOŁECZEŃSTWO
 •  wykład pt. „Fantazje antysemityzmu” poprowadził p. Jan Borowicz – psychoterapeuta psychoanalityczny, kulturoznawca
 • projekcja filmu „Demon” (2015) reż. Marcin Wrona. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem p. Jana Borowicza,  psychoterapeuty psychoanalitycznego i kulturoznawcy oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy 
ze Szkołą Filmową w Łodzi.

 
 fotografie: Leszek Bartosik

25 listopada 2017

 •         wykład pt. „Funkcja analityczna i przeciwprzeniesienie” poprowadził Maciej Musiał - psychoanalityk szkoleniowy tymczasowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Przedstawiciel PTPa w Polskiej Radzie Psychoterapii. Psychoterapeuta szkoleniowy i superwizor, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i jego prezes w latach 2003-2007. Członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal. Opiekun merytoryczny Psychoanalitycznego Punktu Konsultacyjnego w Sopocie. Koordynuje szkolenie Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej „Trójmiasto” afiliowane w PTPP. Prowadzi prywatną praktykę psychoanalityczną.

 •         w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM zaprosiliśmy Państwa na film „Syn Szawła” (2015) reż. Laszlo Nemes. Po projekcji dyskusja z udziałem p. Macieja Musiała, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa. Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.
 fotografie: Anna Szulc-Walczak


28 października 2017

 • wykład pt. "Analityczna terapia grupowa pacjentów psychotycznych" poprowadziła profesor dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
  projekcja "Orfeusza i Eurydyki" Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w ramach nowego cyklu PSYCHOANALIZA I OPERA, a następnie dyskusja z udziałem p. profesor Katarzyny Prot-Klinger oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.

   fotografie: Anna Szulc-Walczak
   14 października  2017

   • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA 
    Przedmiotem naszych rozważań był „Sobowtór” Dostojewskiego oraz wybrany przez prowadzącą artykuł psychoanalityczny.
    Jak zwykle dyskusję prowadziły p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. 
    Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.


   •   projekcja z cyklu "Psychoanaliza i film"- film „Pewnego razu w Anatolii” (2011) reż. Nuri Bilge Ceylan. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa. 

     

     


     
   • fotografie: Anna Szulc-Walczak
   Cykl realizowany jest przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Projekcje odbywają się w budynku Rektoratu tej uczelni.


   3 czerwca 2017 

   •  projekcja z cyklu "Psychoanaliza i film"- film „Kobieta pod presją” (1974) reż. John Cassavetes. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
   • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA, które poprowadziły p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ. 
   Tym razem przedmiotem naszych refleksji było opowiadanie „Wyrok” Franza Kafki.

    Osoby zainteresowane udziałem w kolejnym seminarium prosimy o kontakt e-mailowy: inkubator.psychoanalityczny@wp.pl
   Ilość miejsc ograniczona!   8 kwietnia 2017
   • wykład pt. "Późne skutki wczesnej traumy. Psychoterapia Ocalałych z Holokaustu" 
   Wykład poprowadziła p.dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. 

   18 lutego 2017
   • wykład pt. "Znienawidzony obiekt miłości"
   Wykład poprowadził p. Maciej Musiał, psychoanalityk szkoleniowy tymczasowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego,terapeuta szkoleniowy i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i były Prezes tej organizacji, członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.


   • projekcja filmu "Ida" i dyskusja z udziałem p. Macieja Musiała, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.

    


   2016

   3 grudnia 2016
    
     
   •  wykład p.Krzysztofa Srebrnego, psychoanalityka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego pt."Współczesny psychoanalityk w pracy - przypadek pana G."

   • projekcja w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM  "Locke" (2013) reż. Steven Knight. Dyskusja po filmie: p. Krzysztof Srebrny, psychoanalityk oraz p. Jakub Mikurda, krytyk filmowy.         5 listopada 2016
   • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA arcik" Czechowa 
     p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca
    cykl realizowany we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ 

   • projekcja w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM "Margaret" (2011) reż.Kenneth Lonergan
   Dyskusja po filmie: p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakub Mikurda, filmoznawca, filozof.


    1 października 2016
   • wykład pt. "Psychoanalityczna teoria psychoz Maurycego Bornsztajna" poprowadziła dr hab.n. med. Katarzyna Prot – Klinger, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego


   Wystąpienie przybliżyło myśl tego związanego z Łodzią polskiego psychiatry i psychoanalityka, który zajmował się przede wszystkim rozumieniem pacjentów psychotycznych oraz wpływem traumy na powstawanie psychoz.


    21 maja 2016
   • projekcja filmu "Uczta Babette" reż. Gabriel Axel
    W dyskusji udział wzięli:
   Beata Maciejewska-Sobczak, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof   13 lutego 2016 
    • projekcja filmu "Wszystkie odloty Cheyenne'a" reż.Paolo Sorrentino


    W dyskusji udział wzięli: Ewa Modzelewska-Kossowska, 

    psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof 

    oraz publiczność.


     23 stycznia 2016


     • wykład pt. "Różne oblicza superego. Ujęcie teoretyczne i ilustracje kliniczne" 
       
      Agnieszka Myśliwiec-Ferduła

       
      • projekcja filmu "Fitzcarraldo" reż.Werner Herzog
       
      W dyskusji udział wzięli: Agnieszka Myśliwiec-


      Ferduła,psychoanalityk i Kuba Mikurda,

      filmoznawca, psycholog, filozof oraz widzowie


      2015

     24 października 2015
     • wykład pt. "Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia obrazu ciała"

       Alicja Bobowska
      • projekcja filmu  "BODY/CIAŁO" reż. Małgorzata 
       Szumowska 

        

       W dyskusji udział wzięli: Alicja Bobowska, psychoanalityk
        i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.
      •   wykład pt. "Bowaryzm. Fałszywe kobiece światy jako obrona przed życiem" 
      Anna Mączyńska-Adamczyk   
     20 czerwca 2015
     •  projekcja filmu "Miłość Larsa"reż. Craig Gillespie
     W dyskusji udział wzięli Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz widzowie.
      18 kwietnia 2015
     • projekcja filmu "Oslo, 31 sierpnia"  reż. Joachim Trier
      W dyskusji po filmie udział wzięli: Krzysztof Jusiński, psychoterapeuta psychoanalityczny,
      Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz widzowie.


      22 marca 2015
       
       • wykład pt. "Rozwój Ja przez mentalizowanie w grupie terapeutycznej" Joanna Skowrońska 

       7 marca 2015


        • projekcja filmu "Fanatyk" Henry Bean
         w Łódzkiej Szkole Filmowej (sala kinowa w Rektoracie). W dyskusji po filmie udział wzięli: Krzysztof Srebrny, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof


         21 lutego 2015


         • projekcja filmu "Mąż fryzjerki" Patrice Leconte

         W dyskusji po filmie udział wzięli: Piotr Dworczyk, psychoterapeuta psychoanalityczny i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.        17 stycznia 2015

        • projekcja filmu "Pająk" David Cronenberg
        W dyskusji po filmie udział wzięli: : Beata Maciejewska-Sobczak, psychoterapeuta psychoanalityczny i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof


        2014
         13 grudnia 2014
        • projekcja filmu  "Ukryte"  Michael Haneke
        W dyskusji wzięli udział: Ewa Saciłowska-Gąsior, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, filozof i psycholog.

        • 13 grudnia 2014

          wykład pt."O niezdolności do bycia u pacjenta narcystycznego" Ewa Saciłowska-Gąsior

             15 listopada 2014
            • projekcja filmu Mariusza Grzegorzka „Rozmowa z człowiekiem z szafy”            W sobotę 15 listopada, w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM, obejrzeliśmy film Mariusza Grzegorzka „Rozmowa z człowiekiem z szafy”. W dyskusji wzięli udział: Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, filozof i psycholog.

            11 października 2014
            • projekcja filmu  „U niej w domu” (2013) reż. Fransois Ozon W dyskusji po filmie udział wzięli Agnieszka Myśliwiec-Ferduła, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof


            • wykład pt. "Czynniki przeszkadzające w leczeniu" 

              Agnieszka Myśliwiec-Ferduła
              
            17 maja 2014
            • wykład pt. "Zapomniane ciało. Kobiece opracowanie

              traumy"

            Edyta Biernacka
             5 kwietnia 2014
             •  projekcja filmu " Marina Abramović: artystka obecna.. W dyskusji wzięli udział: psychoanalityk Dawid Bieńkowski i  Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.             Tęsknota za nieoceniającym spojrzeniem - dyskusja po filmie "Marina Abramović- artystka obecna."


             https://www.facebook.com/filmschool.lodz/photos/a.774503522559653.1073742364.316511338358876/774503542559651/?type=1


             https://www.filmschool.lodz.pl/news/237,tesknota-za-nieoceniajacym-spojrzeniem.html


             https://www.facebook.com/media/set/?set=a.774503522559653.1073742364.316511338358876&type=1             8 marca 2014 


             • projekcja filmu "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego
             W dyskusji wzięli udział: Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i  Jakub Majmurek, filmoznawca.              22 lutego 2014

             • Agnieszka Topolewska i Wojciech Hańbowski w dyskusji klinicznej 

              "Praca z pacjentem psychotycznym"
               

             12 stycznia 2014
             • wykład pt. "Fenomeny psychotyczne u pacjentów 

              neurotycznych. Autystyczne otorbienie, enklawa, 

              fantom i wewnętrzna krypta"  

              Beata Maciejewska-Sobczak

             11 stycznia 2014
             • Projekcja filmu "Pachnidło: Historia mordercy "(2006) reż. Tom Tykwer. 
             W dyskusji wzięli udział: Beata Maciejewska-Sobczak, psychoterapeuta psychoanalityczny i  Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.                .
             http://www.filmschool.lodz.pl/news/111,psychoanaliza-rezysera-postaci-lub-widza.html
             https://www.facebook.com/media/set/?set=a.731895190153820.1073742209.316511338358876&type=1


             2013

             16 listopada 2013
             • wykład pt. "Utopia" Wojciech Hańbowski                                             
             8 czerwca 2013
             • wykład pt. "Przeciwprzeniesienie wobec wyzwań

               rozwojowych w adolescencji"               Marcin Wiśniewski

             20 kwietnia 2013
             • wykład pt."Proces kontenerowania w rozwoju i leczeniu" 


               Dawid Bieńkowski             9 marca 2013
             • wykład pt."Gdy superego nie kocha" Krzysztof Srebrny

               
              12 stycznia 2013


             • wykład pt."Poczucie winy i jego związki z żałobą" 

                Beata Maciejewska-Sobczak