Aktualności




ZAPRASZA

27 października 2018 roku
na
SOBOTĘ Z PSYCHOANALIZĄ

W programie:
  • o godz.12:30 seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA
Przedmiotem naszych rozważań będzie powieść Juliana Barnes'a "Poczucie kresu".

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność wpłat! Nr konta: PKO BP
29 1440 1231 0000 0000 1546 1977
  Koszt udziału w seminarium to 70 zł.

Dyskusję prowadzić będą p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.

Seminarium odbędzie się w Pałacu Biedermanna ul.Franciszkańska 1/5.
  • o godz. 17:00 spotkanie z cyklu PSYCHOANALIZA I FILM. Wspólnie obejrzymy film "Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka" (2017) reż. Jakub Mikurda. Link do artykułu o filmie poniżej:

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
 Projekcja odbędzie się w sali kinowej Rektoratu Łódzkiej Szkoły Filmowej ul.Targowa 61/63
Wstęp wolny
 Cykle tematyczne realizowane są przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.


Osoby które chciałyby wesprzeć działalność Inkubatora Psychoanalitycznego proszone są o dokonywanie wpłat na konto naszego Stowarzyszenia  
z dopiskiem "na cele statutowe".
Umożliwi nam to regularne organizowanie projekcji filmowych ramach projektów "Psychoanaliza i społeczeństwo", "Psychoanaliza i film” i "Psychoanaliza i opera"

Stowarzyszenie Łódzki Inkubator Psychoanalityczny 
PKO BP
29 1440 1231 0000 0000 1546 1977




ARCHIWUM

Cykl PSYCHOANALIZA I FILM jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Projekcje odbywają się w budynku Rektoratu tej uczelni. 
Cykl PSYCHOANALIZA I LITERATURA realizujemy przy współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.


2018


2 czerwca 2018
  • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA
Przedmiotem naszych rozważań była powieść Elizabeth Strout "Mam na imię Lucy".
Dyskusję prowadziła p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. 
Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.
  • o spotkanie z cyklu PSYCHOANALIZA I FILM . Wspólnie obejrzeliśmy film "Toni Erdmann" ( 2016 ) reż. Maren Ade. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
 Cykl ten realizowany jest przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.





 12 maja 2018
  • wykład pt. „Zawiedzione zaufanie.Terapia osób dorosłych z doświadczeniem przemocy seksualnej w dzieciństwie” poprowadziła pani profesor dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
  • w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I OPERA obejrzeliśmy "Jolantę", ostatnią operę Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, nagranie zostało dokonane w Metropolitan Opera. Po odbyła się dyskusja z udziałem pani profesor dr hab.n.med. Katarzyny Prot-Klinger oraz pana Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa i publiczności.




fotografie: Anna Szulc-Walczak
 
Cykle tematyczne realizowane są przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.


28 kwietnia 2018
 



  • wykład pt. „Penis, łono i przestrzeń psychiczna” poprowadził p. Wojciech Hańbowski - psychoanalityk szkoleniowy oraz psychoanalityk dzieci i młodzieży w Polskim Towarzystwie Psychoanalitycznym, członek i superwizor Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im.Hanny Segal (ISPHS).
  • w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM obejrzeliśmy film "Django" (2012) reż.Q.Tarantino. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p.Wojciecha Hańbowskiego, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa

Cykle tematyczne realizowane są przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.

14 kwietnia 2018

  • wykład „Intersubiektywność - inna perspektywa w myśleniu psychoanalitycznym” poprowadziła pani Anna Mączyńska-Adamczyk, psychoanalityczka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, psychoterapeutka psychoanalityczna i superwizorka PTPP.
  • psychoanalityczne spojrzenie na sztukę teatralną - filmowa wersja spektaklu "Między nami dobrze jest" (2014) opartego na sztuce Doroty Masłowskiej, w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
Dyskusję po projekcji prowadzili: nasz gość, p. Anna Mączyńska-Adamczyk, psychoanalityczka PTPA, terapeutka psychoanalityczna oraz superwizorka PTPP, p. Jakub Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz publiczność.






 



fotografie: Anna Szulc-Walczak

24 marca 2018

  • projekcja filmu "Człowiek" (2015) reż. Yann Arthus-Bertrand w ramach cyklu "PSYCHOANALIZA I SPOŁECZEŃSTWO" 
Dyskusję publiczności moderowali analitycy grupowi
i psychoterapeuci psychoanalityczni
p. Wioletta Banasik-Klimczak i p. Rafał Pniewski.











fotografie: Karolina Gołuchowska (dziękujemy!) 

20 stycznia 2018


  • wykład Danuty Golec pt.Lustro, w które nie można zajrzeć. O wczesnych fazach rozwoju wg Winnicotta i opowiadaniach Ingeborg Bachmann".  


  • projekcja filmu „Wstyd”(2011) reż.Steve McQueen i dyskusja z udziałem D.Golec i K.Mikurdy.




Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy 
ze Szkołą Filmową w Łodzi.
fotografie: Anna Szulc-Walczak
 
2017 

9 grudnia 2017
spotkanie otwierające nowy cykl
PSYCHOANALIZA I SPOŁECZEŃSTWO
  •  wykład pt. „Fantazje antysemityzmu” poprowadził p. Jan Borowicz – psychoterapeuta psychoanalityczny, kulturoznawca
  • projekcja filmu „Demon” (2015) reż. Marcin Wrona. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem p. Jana Borowicza,  psychoterapeuty psychoanalitycznego i kulturoznawcy oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy 
ze Szkołą Filmową w Łodzi.





 
 fotografie: Leszek Bartosik





25 listopada 2017

  •         wykład pt. „Funkcja analityczna i przeciwprzeniesienie” poprowadził Maciej Musiał - psychoanalityk szkoleniowy tymczasowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Przedstawiciel PTPa w Polskiej Radzie Psychoterapii. Psychoterapeuta szkoleniowy i superwizor, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i jego prezes w latach 2003-2007. Członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal. Opiekun merytoryczny Psychoanalitycznego Punktu Konsultacyjnego w Sopocie. Koordynuje szkolenie Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej „Trójmiasto” afiliowane w PTPP. Prowadzi prywatną praktykę psychoanalityczną.

  •         w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM zaprosiliśmy Państwa na film „Syn Szawła” (2015) reż. Laszlo Nemes. Po projekcji dyskusja z udziałem p. Macieja Musiała, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa. Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.




 fotografie: Anna Szulc-Walczak


28 października 2017

  • wykład pt. "Analityczna terapia grupowa pacjentów psychotycznych" poprowadziła profesor dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
    projekcja "Orfeusza i Eurydyki" Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w ramach nowego cyklu PSYCHOANALIZA I OPERA, a następnie dyskusja z udziałem p. profesor Katarzyny Prot-Klinger oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.

     fotografie: Anna Szulc-Walczak
      14 października  2017

      • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA 
        Przedmiotem naszych rozważań był „Sobowtór” Dostojewskiego oraz wybrany przez prowadzącą artykuł psychoanalityczny.
        Jak zwykle dyskusję prowadziły p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. 
        Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.


      •   projekcja z cyklu "Psychoanaliza i film"- film „Pewnego razu w Anatolii” (2011) reż. Nuri Bilge Ceylan. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa. 

         

         


         
      • fotografie: Anna Szulc-Walczak
      Cykl realizowany jest przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Projekcje odbywają się w budynku Rektoratu tej uczelni.


      3 czerwca 2017 

      •  projekcja z cyklu "Psychoanaliza i film"- film „Kobieta pod presją” (1974) reż. John Cassavetes. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.












      • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA, które poprowadziły p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ. 
      Tym razem przedmiotem naszych refleksji było opowiadanie „Wyrok” Franza Kafki.

       Osoby zainteresowane udziałem w kolejnym seminarium prosimy o kontakt e-mailowy: inkubator.psychoanalityczny@wp.pl
      Ilość miejsc ograniczona!



      8 kwietnia 2017
      • wykład pt. "Późne skutki wczesnej traumy. Psychoterapia Ocalałych z Holokaustu" 
      Wykład poprowadziła p.dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. 

      18 lutego 2017
      • wykład pt. "Znienawidzony obiekt miłości"
      Wykład poprowadził p. Maciej Musiał, psychoanalityk szkoleniowy tymczasowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego,terapeuta szkoleniowy i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i były Prezes tej organizacji, członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.


      • projekcja filmu "Ida" i dyskusja z udziałem p. Macieja Musiała, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.

       






      2016

      3 grudnia 2016
       
        
      •  wykład p.Krzysztofa Srebrnego, psychoanalityka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego pt."Współczesny psychoanalityk w pracy - przypadek pana G."

      • projekcja w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM  "Locke" (2013) reż. Steven Knight. Dyskusja po filmie: p. Krzysztof Srebrny, psychoanalityk oraz p. Jakub Mikurda, krytyk filmowy.  







          5 listopada 2016
      • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA arcik" Czechowa 
         p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca
        cykl realizowany we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ 

      • projekcja w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM "Margaret" (2011) reż.Kenneth Lonergan
      Dyskusja po filmie: p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakub Mikurda, filmoznawca, filozof.










       1 października 2016
      • wykład pt. "Psychoanalityczna teoria psychoz Maurycego Bornsztajna" poprowadziła dr hab.n. med. Katarzyna Prot – Klinger, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego


      Wystąpienie przybliżyło myśl tego związanego z Łodzią polskiego psychiatry i psychoanalityka, który zajmował się przede wszystkim rozumieniem pacjentów psychotycznych oraz wpływem traumy na powstawanie psychoz.


       21 maja 2016
      • projekcja filmu "Uczta Babette" reż. Gabriel Axel
       W dyskusji udział wzięli:
      Beata Maciejewska-Sobczak, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof



      13 lutego 2016 
        • projekcja filmu "Wszystkie odloty Cheyenne'a" reż.Paolo Sorrentino


        W dyskusji udział wzięli: Ewa Modzelewska-Kossowska, 

        psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof 

        oraz publiczność.






          23 stycznia 2016


          • wykład pt. "Różne oblicza superego. Ujęcie teoretyczne i ilustracje kliniczne" 
             
            Agnieszka Myśliwiec-Ferduła

             
            • projekcja filmu "Fitzcarraldo" reż.Werner Herzog
             
            W dyskusji udział wzięli: Agnieszka Myśliwiec-


            Ferduła,psychoanalityk i Kuba Mikurda,

            filmoznawca, psycholog, filozof oraz widzowie


            2015

          24 października 2015
          • wykład pt. "Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia obrazu ciała"

             Alicja Bobowska




            • projekcja filmu  "BODY/CIAŁO" reż. Małgorzata 
              Szumowska 

               

              W dyskusji udział wzięli: Alicja Bobowska, psychoanalityk
               i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.












            •   wykład pt. "Bowaryzm. Fałszywe kobiece światy jako obrona przed życiem" 
            Anna Mączyńska-Adamczyk   
          20 czerwca 2015
          •  projekcja filmu "Miłość Larsa"reż. Craig Gillespie
          W dyskusji udział wzięli Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz widzowie.
























            18 kwietnia 2015
          • projekcja filmu "Oslo, 31 sierpnia"  reż. Joachim Trier
            W dyskusji po filmie udział wzięli: Krzysztof Jusiński, psychoterapeuta psychoanalityczny,
            Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz widzowie.










            22 marca 2015
             
              • wykład pt. "Rozwój Ja przez mentalizowanie w grupie terapeutycznej" Joanna Skowrońska 

              7 marca 2015


                • projekcja filmu "Fanatyk" Henry Bean
                  w Łódzkiej Szkole Filmowej (sala kinowa w Rektoracie). W dyskusji po filmie udział wzięli: Krzysztof Srebrny, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof










                  21 lutego 2015


                  • projekcja filmu "Mąż fryzjerki" Patrice Leconte

                  W dyskusji po filmie udział wzięli: Piotr Dworczyk, psychoterapeuta psychoanalityczny i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.



                17 stycznia 2015

                • projekcja filmu "Pająk" David Cronenberg
                W dyskusji po filmie udział wzięli: : Beata Maciejewska-Sobczak, psychoterapeuta psychoanalityczny i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof










                2014
                 13 grudnia 2014
                • projekcja filmu  "Ukryte"  Michael Haneke
                W dyskusji wzięli udział: Ewa Saciłowska-Gąsior, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, filozof i psycholog.





                • 13 grudnia 2014

                    wykład pt."O niezdolności do bycia u pacjenta narcystycznego" Ewa Saciłowska-Gąsior





                         15 listopada 2014
                        • projekcja filmu Mariusza Grzegorzka „Rozmowa z człowiekiem z szafy”



                        W sobotę 15 listopada, w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM, obejrzeliśmy film Mariusza Grzegorzka „Rozmowa z człowiekiem z szafy”. W dyskusji wzięli udział: Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, filozof i psycholog.





                        11 października 2014
                        • projekcja filmu  „U niej w domu” (2013) reż. Fransois Ozon W dyskusji po filmie udział wzięli Agnieszka Myśliwiec-Ferduła, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof






                        • wykład pt. "Czynniki przeszkadzające w leczeniu" 

                           Agnieszka Myśliwiec-Ferduła
                           
                        17 maja 2014
                        • wykład pt. "Zapomniane ciało. Kobiece opracowanie

                           traumy"

                        Edyta Biernacka




                          5 kwietnia 2014
                          •  projekcja filmu " Marina Abramović: artystka obecna.. W dyskusji wzięli udział: psychoanalityk Dawid Bieńkowski i  Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.



                          Tęsknota za nieoceniającym spojrzeniem - dyskusja po filmie "Marina Abramović- artystka obecna."


                          https://www.facebook.com/filmschool.lodz/photos/a.774503522559653.1073742364.316511338358876/774503542559651/?type=1


                          https://www.filmschool.lodz.pl/news/237,tesknota-za-nieoceniajacym-spojrzeniem.html


                          https://www.facebook.com/media/set/?set=a.774503522559653.1073742364.316511338358876&type=1



                          8 marca 2014 


                          • projekcja filmu "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego
                          W dyskusji wzięli udział: Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i  Jakub Majmurek, filmoznawca. 



                          22 lutego 2014

                          • Agnieszka Topolewska i Wojciech Hańbowski w dyskusji klinicznej 

                            "Praca z pacjentem psychotycznym"
                             

                          12 stycznia 2014
                          • wykład pt. "Fenomeny psychotyczne u pacjentów 

                            neurotycznych. Autystyczne otorbienie, enklawa, 

                            fantom i wewnętrzna krypta"  

                            Beata Maciejewska-Sobczak

                          11 stycznia 2014
                          • Projekcja filmu "Pachnidło: Historia mordercy "(2006) reż. Tom Tykwer. 
                          W dyskusji wzięli udział: Beata Maciejewska-Sobczak, psychoterapeuta psychoanalityczny i  Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.   



                          .
                          http://www.filmschool.lodz.pl/news/111,psychoanaliza-rezysera-postaci-lub-widza.html
                          https://www.facebook.com/media/set/?set=a.731895190153820.1073742209.316511338358876&type=1


                          2013

                          16 listopada 2013
                          • wykład pt. "Utopia" Wojciech Hańbowski



                                                          




                          8 czerwca 2013
                          • wykład pt. "Przeciwprzeniesienie wobec wyzwań

                             rozwojowych w adolescencji" 



                            Marcin Wiśniewski

                          20 kwietnia 2013
                          • wykład pt."Proces kontenerowania w rozwoju i leczeniu" 


                             Dawid Bieńkowski



                          9 marca 2013
                          • wykład pt."Gdy superego nie kocha" Krzysztof Srebrny

                             
                            12 stycznia 2013


                          • wykład pt."Poczucie winy i jego związki z żałobą" 

                              Beata Maciejewska-Sobczak