AktualnościŁódzki Inkubator Psychoanalityczny
zaprasza


20 stycznia 2018

na

 SOBOTĘ Z PSYCHOANALIZĄ
w programie:
 • godz.12:00 wykład Danuty Golec pt.Lustro, w które nie można zajrzeć. O wczesnych fazach rozwoju wg Winnicotta i opowiadaniach Ingeborg Bachmann".
Danuta Golec jest psychoterapeutką psychoanalityczną Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, posiada tytuł superwizora oraz terapeuty szkoleniowego tego Towarzystwa.
Wykład odbędzie się w sali Arterion
ul.Rewolucji 82
opłata za udział 30 zł/20 zł studenci

 • godz.17:00 projekcja filmu „Wstyd”(2011) reż.Steve McQueen i dyskusja z udziałem D.Golec i K.Mikurdy
Cykl PSYCHOANALIZA I FILM jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Projekcja odbędzie się w sali kinowej Rektoratu Łódzkiej Szkoły Filmowej ul.Targowa 61/63

Wstęp wolny


 


Osoby które chciałyby wesprzeć działalność Inkubatora Psychoanalitycznego proszone są o dokonywanie wpłat na konto naszego Stowarzyszenia  z dopiskiem "na cele statutowe".
Umożliwi nam to regularne organizowanie projekcji filmowych ramach projektów "Psychoanaliza i film” i "Psychoanaliza i opera"

Stowarzyszenie Łódzki Inkubator Psychoanalityczny 

PKO BP
29 1440 1231 0000 0000 1546 1977


ARCHIWUM

Cykl PSYCHOANALIZA I FILM jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Projekcje odbywają się w budynku Rektoratu tej uczelni. 
Cykl PSYCHOANALIZA I LITERATURA realizujemy przy współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.

 
2017 

9 grudnia 2017
spotkanie otwierające nowy cykl
PSYCHOANALIZA I SPOŁECZEŃSTWO
 •  wykład pt. „Fantazje antysemityzmu” poprowadził p. Jan Borowicz – psychoterapeuta psychoanalityczny, kulturoznawca
 • projekcja filmu „Demon” (2015) reż. Marcin Wrona. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem p. Jana Borowicza,  psychoterapeuty psychoanalitycznego i kulturoznawcy oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy 
ze Szkołą Filmową w Łodzi.

 
 fotografie: Leszek Bartosik

25 listopada 2017

 •         wykład pt. „Funkcja analityczna i przeciwprzeniesienie” poprowadził Maciej Musiał - psychoanalityk szkoleniowy tymczasowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Przedstawiciel PTPa w Polskiej Radzie Psychoterapii. Psychoterapeuta szkoleniowy i superwizor, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i jego prezes w latach 2003-2007. Członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal. Opiekun merytoryczny Psychoanalitycznego Punktu Konsultacyjnego w Sopocie. Koordynuje szkolenie Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej „Trójmiasto” afiliowane w PTPP. Prowadzi prywatną praktykę psychoanalityczną.

 •         w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM zaprosiliśmy Państwa na film „Syn Szawła” (2015) reż. Laszlo Nemes. Po projekcji dyskusja z udziałem p. Macieja Musiała, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa. Cykl jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.
 fotografie: Anna Szulc-Walczak


28 października 2017

 • wykład pt. "Analityczna terapia grupowa pacjentów psychotycznych" poprowadziła profesor dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
projekcja "Orfeusza i Eurydyki" Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w ramach nowego cyklu PSYCHOANALIZA I OPERA, a następnie dyskusja z udziałem p. profesor Katarzyny Prot-Klinger oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.

 fotografie: Anna Szulc-Walczak
14 października  2017

 • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA 
  Przedmiotem naszych rozważań był „Sobowtór” Dostojewskiego oraz wybrany przez prowadzącą artykuł psychoanalityczny.
  Jak zwykle dyskusję prowadziły p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. 
  Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ.


 •   projekcja z cyklu "Psychoanaliza i film"- film „Pewnego razu w Anatolii” (2011) reż. Nuri Bilge Ceylan. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa. 

   

   


   
 • fotografie: Anna Szulc-Walczak
Cykl realizowany jest przy współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Projekcje odbywają się w budynku Rektoratu tej uczelni.


3 czerwca 2017 

 •  projekcja z cyklu "Psychoanaliza i film"- film „Kobieta pod presją” (1974) reż. John Cassavetes. Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem p. Ewy Modzelewskiej-Kossowskiej, psychoanalityka szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.
 • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA, które poprowadziły p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca. Cykl realizowany jest we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ. 
Tym razem przedmiotem naszych refleksji było opowiadanie „Wyrok” Franza Kafki.

 Osoby zainteresowane udziałem w kolejnym seminarium prosimy o kontakt e-mailowy: inkubator.psychoanalityczny@wp.pl
Ilość miejsc ograniczona!8 kwietnia 2017
 • wykład pt. "Późne skutki wczesnej traumy. Psychoterapia Ocalałych z Holokaustu" 
Wykład poprowadziła p.dr hab.n.med. Katarzyna Prot-Klinger, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. 

18 lutego 2017
 • wykład pt. "Znienawidzony obiekt miłości"
Wykład poprowadził p. Maciej Musiał, psychoanalityk szkoleniowy tymczasowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego,terapeuta szkoleniowy i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i były Prezes tej organizacji, członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.


 • projekcja filmu "Ida" i dyskusja z udziałem p. Macieja Musiała, psychoanalityka oraz p. Jakuba Mikurdy, filmoznawcy, psychologa i filozofa.

 


2016

3 grudnia 2016
 
  
 •  wykład p.Krzysztofa Srebrnego, psychoanalityka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego pt."Współczesny psychoanalityk w pracy - przypadek pana G."

 • projekcja w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM  "Locke" (2013) reż. Steven Knight. Dyskusja po filmie: p. Krzysztof Srebrny, psychoanalityk oraz p. Jakub Mikurda, krytyk filmowy.      5 listopada 2016
 • seminarium z cyklu PSYCHOANALIZA I LITERATURA arcik" Czechowa 
   p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz profesor dr hab. Krystyna Pietrych, literaturoznawca
  cykl realizowany we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ 

 • projekcja w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM "Margaret" (2011) reż.Kenneth Lonergan
Dyskusja po filmie: p. Ewa Modzelewska-Kossowska, psychoanalityk szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz p. Jakub Mikurda, filmoznawca, filozof.


 1 października 2016
 • wykład pt. "Psychoanalityczna teoria psychoz Maurycego Bornsztajna" poprowadziła dr hab.n. med. Katarzyna Prot – Klinger, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, analityk grupowy, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego


Wystąpienie przybliżyło myśl tego związanego z Łodzią polskiego psychiatry i psychoanalityka, który zajmował się przede wszystkim rozumieniem pacjentów psychotycznych oraz wpływem traumy na powstawanie psychoz.


 21 maja 2016
 • projekcja filmu "Uczta Babette" reż. Gabriel Axel
 W dyskusji udział wzięli:
Beata Maciejewska-Sobczak, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof13 lutego 2016 
 • projekcja filmu "Wszystkie odloty Cheyenne'a" reż.Paolo Sorrentino


W dyskusji udział wzięli: Ewa Modzelewska-Kossowska, 

psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof 

oraz publiczność.


23 stycznia 2016


 • wykład pt. "Różne oblicza superego. Ujęcie teoretyczne i ilustracje kliniczne" 
   
  Agnieszka Myśliwiec-Ferduła

   
  • projekcja filmu "Fitzcarraldo" reż.Werner Herzog
   
  W dyskusji udział wzięli: Agnieszka Myśliwiec-


  Ferduła,psychoanalityk i Kuba Mikurda,

  filmoznawca, psycholog, filozof oraz widzowie


  2015

24 października 2015
 • wykład pt. "Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia obrazu ciała"

   Alicja Bobowska
  • projekcja filmu  "BODY/CIAŁO" reż. Małgorzata 
   Szumowska 

    

   W dyskusji udział wzięli: Alicja Bobowska, psychoanalityk
    i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.
  •   wykład pt. "Bowaryzm. Fałszywe kobiece światy jako obrona przed życiem" 
  Anna Mączyńska-Adamczyk   
20 czerwca 2015
 •  projekcja filmu "Miłość Larsa"reż. Craig Gillespie
W dyskusji udział wzięli Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz widzowie.
  18 kwietnia 2015
 • projekcja filmu "Oslo, 31 sierpnia"  reż. Joachim Trier
  W dyskusji po filmie udział wzięli: Krzysztof Jusiński, psychoterapeuta psychoanalityczny,
  Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof oraz widzowie.


  22 marca 2015
   
  • wykład pt. "Rozwój Ja przez mentalizowanie w grupie terapeutycznej" Joanna Skowrońska 

  7 marca 2015


  • projekcja filmu "Fanatyk" Henry Bean
  w Łódzkiej Szkole Filmowej (sala kinowa w Rektoracie). W dyskusji po filmie udział wzięli: Krzysztof Srebrny, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof


  21 lutego 2015


  • projekcja filmu "Mąż fryzjerki" Patrice Leconte

  W dyskusji po filmie udział wzięli: Piotr Dworczyk, psychoterapeuta psychoanalityczny i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.17 stycznia 2015

 • projekcja filmu "Pająk" David Cronenberg
W dyskusji po filmie udział wzięli: : Beata Maciejewska-Sobczak, psychoterapeuta psychoanalityczny i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof


2014
 13 grudnia 2014
 • projekcja filmu  "Ukryte"  Michael Haneke
W dyskusji wzięli udział: Ewa Saciłowska-Gąsior, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, filozof i psycholog.

 • 13 grudnia 2014

  wykład pt."O niezdolności do bycia u pacjenta narcystycznego" Ewa Saciłowska-Gąsior

 15 listopada 2014
 • projekcja filmu Mariusza Grzegorzka „Rozmowa z człowiekiem z szafy”W sobotę 15 listopada, w ramach cyklu PSYCHOANALIZA I FILM, obejrzeliśmy film Mariusza Grzegorzka „Rozmowa z człowiekiem z szafy”. W dyskusji wzięli udział: Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, filozof i psycholog.

11 października 2014
 • projekcja filmu  „U niej w domu” (2013) reż. Fransois Ozon W dyskusji po filmie udział wzięli Agnieszka Myśliwiec-Ferduła, psychoanalityk i Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof


 • wykład pt. "Czynniki przeszkadzające w leczeniu" 

   Agnieszka Myśliwiec-Ferduła
   
17 maja 2014
 • wykład pt. "Zapomniane ciało. Kobiece opracowanie

   traumy"

Edyta Biernacka
5 kwietnia 2014
 •  projekcja filmu " Marina Abramović: artystka obecna.. W dyskusji wzięli udział: psychoanalityk Dawid Bieńkowski i  Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.Tęsknota za nieoceniającym spojrzeniem - dyskusja po filmie "Marina Abramović- artystka obecna."


https://www.facebook.com/filmschool.lodz/photos/a.774503522559653.1073742364.316511338358876/774503542559651/?type=1


https://www.filmschool.lodz.pl/news/237,tesknota-za-nieoceniajacym-spojrzeniem.html


https://www.facebook.com/media/set/?set=a.774503522559653.1073742364.316511338358876&type=18 marca 2014 


 • projekcja filmu "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego
W dyskusji wzięli udział: Wojciech Hańbowski, psychoanalityk i  Jakub Majmurek, filmoznawca. 22 lutego 2014

 • Agnieszka Topolewska i Wojciech Hańbowski w dyskusji klinicznej 

  "Praca z pacjentem psychotycznym"
   

12 stycznia 2014
 • wykład pt. "Fenomeny psychotyczne u pacjentów 

  neurotycznych. Autystyczne otorbienie, enklawa, 

  fantom i wewnętrzna krypta"  

  Beata Maciejewska-Sobczak

11 stycznia 2014
 • Projekcja filmu "Pachnidło: Historia mordercy "(2006) reż. Tom Tykwer. 
W dyskusji wzięli udział: Beata Maciejewska-Sobczak, psychoterapeuta psychoanalityczny i  Kuba Mikurda, filmoznawca, psycholog i filozof.   .
http://www.filmschool.lodz.pl/news/111,psychoanaliza-rezysera-postaci-lub-widza.html
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.731895190153820.1073742209.316511338358876&type=1


2013

16 listopada 2013
 • wykład pt. "Utopia" Wojciech Hańbowski                                
8 czerwca 2013
 • wykład pt. "Przeciwprzeniesienie wobec wyzwań

   rozwojowych w adolescencji"   Marcin Wiśniewski

20 kwietnia 2013
 • wykład pt."Proces kontenerowania w rozwoju i leczeniu" 


   Dawid Bieńkowski9 marca 2013
 • wykład pt."Gdy superego nie kocha" Krzysztof Srebrny

   
  12 stycznia 2013


 • wykład pt."Poczucie winy i jego związki z żałobą" 

    Beata Maciejewska-Sobczak


1 komentarz :